Jak peču kváskový chleba

Od té chvíle, co jsem na Instagramu sdílela, že peču kváskový chleba se strhla hotová lavina dotazů a proseb o recept. Zpočátku, ale i teď Vás odkazuji na pekařskou mistryni Maškrtnici. Věřte, že u ní na blogu najdete úplně, ale úplně všechno. Já v pečení chleba nejsem žádný expert a peču pořád ten samý chleba. 😀 A to je vlastně tento od Julky. 🙂 Protože se dotazy na chleba stále a stále množily, rozhodla jsem se Vám tedy sepsat, jak peču chleba já a přidávám recept na škvarkový chléb. 🙂

 

Zaktivování kvásku neboli rozkvas

První, čím musíte začít je aktivace kvásku. neboli rozkvas. To znamená, že vezmete kvas z lednice, smícháte ho s vodou a moukou. Já používám buď žitnou nebo pšeničnou. Na 2 chleby používám 15 g kvásku z lednice. Ten rozmíchám v 85 ml vlažné vody a poté přidám 85 g mouky, vše důkladně promíchám, aby vznikl tužší kvas, nádobu s kvasem přikryju utěrkou a dám přes noc na teplé místo odpočívat. Nejlépe by to mělo být 12-16 hodin. Zbylý kvas, co máte ve skleničce odstraňte, ten už nebudete potřebovat.

Zamíchaný kvásek před nakynutím.

 Zamíchání těsta

Po 12-16 hodinách zamíchám těsto. Do mísy od robota vysypu 570 g hladké pšeničné mouky, 270 g žitné chlebové mouky, 550 g vlažné vody, 19 g soli a kvas. Nicméně z něj si odeberu 1 velkou polévkovou lžíci, dám jej do čisté skleničky (používám kořenkovou z Ikei, ale můžete použít třeba i od přesnídávky) a uložím jej do lednice. Teď už stačí zadělat těsto. Mísu tedy dávám do robota, volím nástavec typu hák a cca 10 minut nechávám zpracovat těsto. To pak přendám do plastové mísy a nechám 2 hodiny kynout. Po 2 hodinách těsto vyndám z mísy na pomoučenou pracovní desku a párkrát přeložím. Poté jej vracím do mísy a nechám opět 2 hodiny kynout. Znovu těsto vyndám z mísy, znovu přeložím, popřípadě zapracuju škvarky, pokud dělám škvarkový chleba a nyní už přendávám do ošatky, kterou mám vystlanou pomoučenou utěrkou či dětskou plenou a nechávám kynout další 2-4 hodiny. Poté peču.

Kvásek po 12 hodinách.
Jednu polévkovou lžíci schovávám na příště.
Zadělané těsto na chleba.

Rozdělení na bochníky

Další částí je rozdělení na bochníky. Pokud máte velkou ošatku, netřeba těsto rozdělovat. Pokud máte ale menší ošatku, rozdělte těsto na 2 kusy. Těsto se snažím rozdělit vždy na dvě stejně velké části.Ošatky vysypu moukou a vložím do nich těsto. Já používám plastovou ošatku či ratanovou ošatku. Že je těsto správně nakynuté se prý pozná tak, že když do něj vtlačíte prst, otisk v těstě nezůstane, ale vrátí se.

Nakynuté těsto.

Pečení chleba

Troubu rozehřeju na 250 stupňů. Uvnitř mám plech. Do trouby vložím malou zapékací mističku s vodou, aby se vytvořila pára Když je trouba rozehřátá, chleba vyklopím z ošatky na chlebovou lopatku či tvrdé tenké prkýnko, ostrým nožem, já to dělám cukrářským jej naříznu a poté jej rychle „vhodím“ do trouby na rozehřátý plech.

Nechávám péct na 250 stupňů 3 minuty a poté troubu ztlumím na 180 stupňů a peču cca 25 – 30 minut. Hotový chleba poznáte tak, že je krásně hnědý a když na něj poklepete vychází z něj dunivý zvuk.

Vychladnutí chleba

Po upečení nechte chleba 1 hodinu vychladnout, nejlépe na mřížce. Poté už můžete zakrojit a užívat si tu dokonalost. Podle mě je nejlepší jen tak s máslem nebo s česnekovobylinkovým máslem.

Tak a to je všechno. Chleba peču 1-2x týdně a kvas mi slouží od září. Takže se nebojte, že musíte péct každý den, abyste kvas „nezabili.“

Doufám, že Vám tento můj postup bude k něčemu užitečný a teď už ten recept na škvarkový chléb.

Škvarkový kvasový chléb

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
By Katka Serves: 2 bochníky
Prep Time: 19 hodin

Ingredients

 • Rozvas
 • 15 g kvásku z lednice
 • 85 g vlažné vody
 • 85 g hladké pšeničné nebo žitné mouky
 • Chleba
 • 570 g hladké pšeničné mouky
 • 270 g žitné chlebové mouky
 • 550 g vlažné vody
 • 200 g škvarků
 • 19 g soli
 • kvas

Instructions

1

Založte rozkvas - kvásek z lednice rozmíchejte ve vodě a poté přimíchejte mouku.

2

Rozkvas přikryjte utěrkou a nechte jej 12-16 hodin pracovat.

3

Po 12 - 16 hodinách zamíchejte těsto ze všech surovin bez škvarků, 1 polévkovou lžíci rozkvasu schovejte do čisté sklenice do lednice.

4

Těsto nechte nyní přendejte do plastové mísy a nechte 2 hodiny kynout.

5

Poté těsto vyklopte na pomoučenou pracovní desku a párkrát jej přeložte. Vraťte do mísy a nechte další 2 hodiny kynout.

6

Poté opět těsto vyklopte, přeložte a zapracujte škvarky.

7

Poté těsto rozdělte na 2 stejně velké bochníky nebo jeden velký podle velikosti ošatek, a bochníky přendejte do ošatek vystlaných pomoučenou utěrkou či dětskou plenou.

8

Ošatky přikryjte utěrkou a těsto nechte 2-4 hodin kynout.

9

Troubu rozehřejte na 250 stupňů, do trouby už umístěte plech a na dno trouby vložte malou zapékací mističku s vodou, aby se vytvořila pára.

10

Chleba překlopte na chlebovou lopatku nebo na tenké tvrdé prkénko a nařízněte jej dle svých preferencí a kreativity. 😀

11

Chleba nyní lopatkou vhoďte na rozpálený plech a pečte 3 minuty na 250 stupňů, poté teplotu ztlumte na 180 stupňů a pečte dalších 25 - 30 minut.

12

Chléb nechte vychladnout 1 hodinu na mřížce.

7 comments

 1. Moc díky za recept, dneska jsem dostala od ségry kvas a předevčírem od dědy domácí škvárky, takže se mi článek moc hodí 🙂

 2. Mohu se zeptat jestli dáváte klasickou pšeničkou hladkou mouku nebo pšeničnou mouku chlebovou? Snažím se v tom zorientovat. 🙂
  Jinak musím pochválit krásně napsaný recept 🙂

  1. Dobrý den, v tomto receptu je to klasická pšeničná. Pokud používám chlebovou, vždy to u receptu napíšu. 🙂

 3. Dobrý večer, prodlouží se doba pečení, když udělám jeden velký bochník chleba? Děkuji za info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..