Embosované vanilkové vánoční sušenky

Embosované sušenky jsou cukrovím, které dokáže každého ohromit hned na první pohled. Příprava není o moc náročnější než u klasického vykrajovaného cukroví. Je důležité pouze dodržet několik principů.

  1. Těsto se musí vychladit alespoň 1 hodinu v lednici. Ideálně pak ještě těsto dát na 10-15 minut vychladit do mrazáku. Těsto obsahuje hodně másla a má tendenci rychle povolovat, proto je potřeba zchladit v mrazáku. Poté jej můžete vyválet na plát. Ideálně do udělejte na pečícím papíře o velikosti, která se vám vejde do mrazáku, protože je nutné plát těsta vychladit na 5 minut.
  2. Po vychlazení plátu těsta jej můžete přejet embosovaným válečkem. Embosovaný váleček je nutné před prvním použitím potřít olejem a do plátu těsta vetřít mouku, aby se těsto na váleček nelepilo. Plát těsta je pak nutné opět vychladit v mrazáku.
  3. Poté už můžete vykrajovat tvary, které přendejte na pečící papír opět o rozměru, který se vejde do mrazáku. Je potřeba před pečením opět vychladit 10 minut v mrazáku, aby se těsto v troubě zbytečně nerozteklo a vzor zůstal zachován.

Při dodržení těchto principů by se vám sušenky měly bez problému povést. Pro inspiraci přidávám recept na vanilkové sušenky.

Embosované vánoční sušenky s vlašskými ořechy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
By Katka Serves: 1 dávka
Prep Time: 2 h Cooking Time: 12 min

Ingredients

  • 200 g hladké pšeničné mouky
  • 100 g studeného másla nakrájeného na kostky
  • 1 vejce
  • 90 g mletého cukru
  • špetka soli
  • ½ kávové lžičky mleté vanilky nebo 1 kávová lžička vanilkového extraktu

Instructions

1

Všechny ingredience dejte do mísy od robotu, zvolte nástavec typu hák a nechte na střední stupeň zpracovat těsto po dobu 5-8 minut. Těsto můžete zpracovat i rukama – všechny ingredience kromě vajíčka dejte na pracovní desku, uprostřed udělejte důlek a vyklepněte vajíčko. Poté rukama zpracujte na hladké těsto, bude to trvat o něco déle než zpracování v robotu cca 10 minut.

2

Těsto zabalte do potravinové fólie a dejte na 1 hodinu vychladit do lednice. Ideálně jej pak dejte ještě na 10-15 minut do mrazáku.

3

Poté těsto můžete rozválet na pečícím papíru o rozměrech, aby se vám vlezlo do mrazáku, na tloušťku cca 3 mm. Plát těsta dejte do mrazáku vychladit na 5 minut.

4

Nyní můžete plát těsta přejet embosovaným válečkem. Předtím ale lehce poprašte těsto moukou a mouku ještě do těsta dlaní vetřete, ať se na váleček nelepí. Opět dejte plát těsta se vzorem vychladit na 5 minut do mrazáku.

5

Teď už můžete vykrajovat tvary, které přendejte na arch pečícího papíru, který se vám opět vejde do mrazáku. Já si pečící papír nastříhám na menší kousky, aby se mi tam vlezlo 4-6 kousků a pak tyhle menší kousky pečícího papíru naskládám na plech. Tvary vychlaďte v mrazáku 10 minut.

6

Vychlazené tvary dejte s pečícím papírem na plech a poté už můžete péct v předehřáté troubě na 180 stupňů 10-12 minut.

7

Takto postupujte s těstem a vykrájenými tvary, dokud nebude vše upečené.

8

Po upečení nechte sušenky vychladnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..