Jak fotit jídlo mobilem?

V dnešní době chytrých telefonů je focení obecně velmi jednoduchá záležitost. Každý nový model telefonu je vždy o něco propracovanější, a tak se možná nebudete divit, že občas daná fotka vypadá, jakoby byla vyfocená velmi kvalitním fotoaparátem.

Vždy když od někoho dostanu otázku, jaký bych danému člověku doporučila fotoaparát, ptám se ho na několik otázek a dost často společně zjistíme, že jemu jako laikovi, který se focením nechce živit, ale udělá si sem tam nějaký obrázek, stačí chytrý telefon.

Focení mobilem je prostě pohodlné, většinou nemusíte nic moc složitě nastavovat, jen zapnete funkci foťáku a fotíte. Mobil máte stále po ruce, je lehký, na cestování i procházky ideální. Otázkou tedy zní, jak vyfotit fotku mobilem tak, aby vypadala profesionálně? 🙂 Mám pro Vás několik tipů.


Nejdůležitější je světlo!

Tohle snad není žádné překvapení. Pokud nemáte dobré světelné podmínky a nejlépe denní světlo, hezkou fotku nevyfotíte. Pokud fotíte jídlo doma, vyberte si místo u okna nebo jděte fotit na terasu, balkón či zahradu. Pokud chcete fotit jídlo v restauraci, sedněte si k oknu. Denní světlo je pro focení alfa omega.

Hledejte správný úhel

Možná Vám focení bude trvat déle, nicméně mi věřte, že najít správný úhel, ze kterého jídlo zabíráte, se vyplatí. Ne každé jídlo vypadá dobře shora a taky ne každé jídlo vypadá nejlépe z úhlu 45 či 0 stupňů. Polévky a všechno placáte nicméně foťte shora, burger a „vrstvené“ jídlo z úhlu 0 a vše ostatní zkoušejte fotit z úhlu 45.

Stejně tak zkoušejte jídlo fotit víc z dálky či zblízka. Někdy je fajn mít spíše koláž všeho a jídlo do ní hezky zapadne, někdy je daný pokrm ale tak výrazný, že stačí zabrat jenom jej.

Foťte více fotek

Když fotíte jídlo, rozhodně nezůstávejte jen u jedné či u dvou fotek. Když fotím jídlo já, vyfotím třeba 50 fotografií a pak vybírám ty nejpovedenější.

Používejte správné propriety

Tím myslím talíře, příbory, látky a tak. 🙂 Bílé talíře sice Zdeněk Pohlreich doporučoval v Ano šéfe!, pro mne jsou však nudné. Jídlo nádherně vynikne na nápaditých talířích, miskách, prkýnkách a stejně důležité jsou příbory či látky. Hledejte na Instagramu a Pinterestu inspiraci a tu se pak snažte aplikovat. Každému se samozřejmě líbí jiný styl focení jídla, někdo má rád všeho moc, jiný je minimalista, zkuste se pro to najít ve svém stylu. 🙂 Samozřejmě že to někdy v praxi trvá, než pochopíte, co k čemu sedí a které barvy spolu ladí.

Krásné nádobí pak můžete najít v obchodech s potřebami pro domácnost, ale také na Fleru, Instagramu či na různých design marketech můžete najít ručně vyráběné nádobí, které má velkou přidanou hodnotu, protože je jedinečné! 🙂

Foťte na manuál

Pokud to tedy Váš telefon umí. Já mám chytrý telefon Samsung Galaxy S10 Plus a ten má v rámci fotoaparátu mód Pro, kde si mohu nastavit ISO, clonu i čas, stejně tak, jak to dělám u své bezzrcadlovky. Za mě je to nejlepší způsob, jak se přiblížit fotce z foťáku.

Dejte si záležet na postprodukci

Aby fotka vypadala profesionálně, neobejdete se bez toho, abyste si s ní pohráli a upravili v programu pro úpravu fotek. Já určitě doporučuji Lightroom či VSCO, nicméně občas upravuju jen pomocí nástrojů v aplikaci Instagram a i tak jsem dost často s výslednou fotkou spokojená, takže tady to nechám jenom na Vás. 🙂

Pokud se Vám jídlo nelíbí, nefoťte ho

Tohle je má úplně poslední rada. Pokud připravíte jídlo, které se Vám na talíři nelíbí, nefoťte ho. Budete pak spíš zklamaní, strávíte nad tím hromadu času a ani postprodukce fotce nepomůže. Stává se to nám všem, někdy prostě jídlo vyjde a je fotogenické, jindy je to katastrofa, ale také velká škola a ponaučení propříště. 🙂

Článek vznikl ve spolupráci se společností Samsung a všechny fotky byly vyfoceny modelem Galaxy S10 Plus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..