Holašovice

Tak a je tady konečně pokračování našeho dovolenkového putování po jižních a středních Čechách. 🙂 Pokud si pamatujete, naší první zastávkou byly České Budějovice, přečíst si o nich můžete zde. V Budějovicích jsme strávili jeden den a pak jsme se přesouvali dál, konkrétně do krásného Českého Krumlova, cestou tam jsme se však ještě zastavili v malé vesničce Holašovice.

Malá jihočeská vesnička Holašovice leží mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem a svou jedinečností a ojedinělou architekturou je zapsána do památek UNESCO. Zdejší hospodářské usedlosti, kterých je mimochodem prý 23, byly v průběhu 19. století stavebně i výtvarně upraveny do specifické podoby tzv. selského baroka.

Holašovice jsou vlastně tvořeny pouze návsí, okolo které jsou postaveny statky. Výlet sem tedy není na celý den, ale na 2-3 hodinky, pokud se zde chcete i najíst. 🙂 Stojí zde totiž také 2 hospůdky. My jsme se po příjezdu nejprve vydali do místního infocentra, kde jsme si vzali letáček s informacemi o této vesničce a protože bylo velké horko, tak naše další zastávka vedla právě do jedné z těchto 2 hospůdek, a to konkrétně do Holašovické hospody.

Jihočeská hospoda Holašovice

Holašovice 18

česká kuchyně

Zde jsme si dali vodu na osvěžení a ochutnali jsme také Holašovické koláčky, které zde peče jedna místní paní. Konkrétně jsme měli tvarohový a meruňkový a musím říct, že ten meruňkový byl lepší, ačkoliv tvarohové koláčky jsou mojí srdeční záležitostí. 🙂

Po tomto osvěžení a polechtání chuťových buněk jsme si Holašovice prošli a nakonec jsme do Holašovické hospůdky zašli ještě jednou, a to na oběd. Ceny jsou tu více než příjemné, za poctivé jídlo zde zaplatíte něco kolem 100 korun. My jsme zvolili tradiční jídla, a to kynuté knedlíky s jahodami, tvarohem, máslem a cukrem a vepřovou pečeni se zelím a bramborovým knedlíkem. Musím se přiznat, že mě knedlíky zklamaly, protože jsem čekala klasické plněné kynuté knedlíky s pořádnou dávkou tvarohu a másla a bohužel se moje představa rozplynula hned, jak můj talíř přistál na stole. Knedlíky nebyly plněné, ale naopak plavaly ve sladké jahodové omáčce, která mi připomínala ohřátou marmeládu. Vepřo knedlo zelo bylo naopak skvělé. 🙂 Takže suma sumárum tuto hospůdku mohu doporučit, ale nedávejte si zde sladké knedlíky. 🙂

 

Když jsme se procházeli Holašovicemi, tak jsme najednou uviděli upoutavač na Holašovický Stonehenge. Docela nás to překvapilo, protože kdo by čekal Stonehenge v jihočeské vesničce? A tak jsme se na to museli jít podívat. 🙂 Při cestě tam jsme narazili na spolumajitelku, která zde vybírala vstupné, které tuším činilo symbolických 30 korun. Vzhledem k tomu, že jsme tam byli v tu dobu jediní návštěvníci, tak nám paní spolumajitelka povykládala o tom, proč a jak zde Stonehenge vzniklo a že na místě, kde Stonehenge dnes stojí bylo vždy magické místo a místo pro různé obřady.

Stonehenge zde však nestojí jen na okrasu. Naopak jeho hlavní účel je psychotronického charakteru a spočívá ve 3 funkcích. První funkce je léčivá. Energie stavby prý působí pozitivně na 95% chorob patologického spektra. Druhá funkce je meditační a slouží k podpoře duchovního rozvoje a poslední třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón do vzdálenosti 600 metrů. Magickou sílu a čerpání energie z menhirů si pak může každý návštěvník sám vyzkoušet podle návodu, který si zde může zapůjčit.

Při příjezdu mě ihned zaujala místní keramická dílna a obchod a to z toho důvodu, že miluju ručně vyráběné a originální nádobí, ještě ke všemu, když je krásně malované. Na konci naší návštěvy Holašovic vedly mé kroky pochopitelně do této dílny, kde jsem si zakoupila 4 originální misky, které jsou pro mě krásným suvenýrem a památkou na tuto krásnou malou jihočeskou vesničku. Výlet sem určitě stojí za to! 🙂

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..