Život

Proč jsem řekla ANO umělému mléku?

Kojení. V dnešní době se stala tato, pro mne intimní záležitost, věcí zcela veřejnou. Ihned po narození dítěte se každý začne zajímat o vaše prsa. Já neustále dotazy o kojení po čase filtrovala. Proč? Protože bych se asi jinak zbláznila.

Začátek s Natálkou v tomto ohledu nebyl snadný. Po svém narození totiž musela být nějakou dobu v inkubátoru a nemohli mi ji na kojení vyndat, takže jí ihned po narození začaly sestřičky dokrmovat umělým mlékem. Tenkrát mi tohle bylo docela jedno, protože pro mne bylo nejdůležitější, aby byla moje malá holčička v pořádku a co nejdříve u mě.

Co vám ale budu povídat, v hlavě jsem od začátku měla zaryto, že prostě musím kojit a pokud nekojím plně, jsem špatná máma. A tak nastalo období boje za plné kojení, které mám dnes už zamlžené. Doteď si ale pamatuji, že když jsme Natince míchali Nutrilon, brečela jsem u toho, protože jsem si přišla naprosto neschopně. Boj o kojení však dopadl úspěšně a formuli jsme z našeho života dočasně odstranily, za což jsem byla prostě velmi vděčná.

Na konci 5. měsíce však nastala situace, kdy jsem po Nutrilonu musela sáhnout opakovaně a nakonec to dopadlo tak, že jsme začaly i s příkrmy. Byla to najednou kombinace příkrmů, formule i mateřského mléka. A tak je to vlastně dodnes. Natálka tedy už nejí jen příkrmy, ale také spousta dalšího jídla. Přes den kojím, stejně jako večer a v noci, ale dostává i umělé mléko, protože jí prostě mé zásoby už nestačí. Vzhledem k tomu, jaký byl náš začátek a vzhledem k tomu, že je Natince už 10 měsíců a kojit jsem původně chtěla tak rok, jsem s tím, jak to máme, vlastně velmi spokojená. S kojením ale zatím nemíním přestat dokud se Natálka sama neodstaví.

Co se týče výběru umělého mléka, od začátku jsem sáhla po Nutrilonu. Je to vlastně náhoda. Nutrilonem krmily Natálku v porodnici, takže jsem moc dlouho nepřemýšlela o tom, jestli mám zvolit jinou formuli. Když mne pak firma, která Nutrilon, oslovila ke spolupráci, souhlasila jsem, protože za tímto umělým mlékem stojím a stát budu. Ještě víc poté, co jsem navštívila výzkumné centrum mateřského mléka v Utrechtu, kde jsem se mohla seznámit s vědci, kteří Nutrilon vyvíjejí.

Co se mi na této společnosti líbí je to, že ačkoliv vyvíjejí produkt, který nahrazuje mléko mateřské, nikdo vám tuto informaci netlačí. Naopak se zde tolik vyzdvihuje mateřské mléko. Formule přichází až ve chvíli, pokud se kojení bohužel nedaří anebo se dítě samo odstaví, ale mléko ještě potřebuje. Mimochodem, věděli jste, že kravské mléko je pro dítě zpočátku nevhodné, protože obsahuje velké množství bílkovin, které zatěžuje ledviny? Právě proto je lepší zavést do stravy umělé mléko, které je konkrétní fázi vývoje děťátka uzpůsobeno.

Když jsme s ostatními blogerkami v Utrechtu byly, povídali nám tam o tom, že bude na trhu nové mléko, které vyvíjeli celých 10 let. Toto mléko je jiné v tom, že obsahuje látky, kterým se mimo jiné říká POSTBIOTIKA. Že nevíte, co postbiotika jsou? Já to do návštěvy centra také nevěděla a ráda se s vámi o tu informaci podělím.

Jsou to bioaktivní složky produkované potravinářskými mikroorganismy v průběhu fermentace. A díky kombinace prebiotik a těchto látek se umělé mléko Nutrilon přiblížilo zase o trochu tomu mateřskému. Mateřské však nikdo nikdy nenahradí, to je jasné, protože to je prostě zázrak. Nicméně se firma Nutricia snaží co nejvíce tomu mateřskému mléku přiblížit. A právě při zkoumání MM se zjistilo, že obsahuje jisté druhy biologicky aktivních látek, jejichž vliv na organismus v kojenecké výživě lze částečně napodobit prospěšnými látkami, získanými speciálním výrobním procesem řízené fermentace.

Po narození je miminko velmi málo vybaveno a pro jeho rozvoj se jeho trávící trakt musí nejprve osídlit prostřednictvím mikroorganismů z okolního prostředí. Mateřské mléko obsahuje biologicky aktivní látky, které tomuto procesu napomáhají. Prospěšné látky vyrobené fermentací jsou pak alternativou těchto biologicky aktivních látek, a tudíž je nový Nutrilon zase o něco blíže mléku mateřskému. A díky tomu podle mne nemusí mít žádná maminka výčitky nebo ztrácet sebevědomí (a že já oboje zažila) když to bude nevyhnutelné a bude muset přejít z mateřského mléka na formuli. A i proto si za tímto umělým mlékem stojím a stát budu.

A co vy maminky, jak to máte s umělým mlékem a jaký na něj máte názor?

Reklama

You Might Also Like

6 komentářů

 • Reply
  Edita
  31.7.2018 at 20:40

  U prvního syna jsem kojila do 10 měsíců. 6 měsíců plně a pak příkrmy. Neměla jsem tolik informací ohledně kojení a právě po 10 měsíci jsem kojila už jen před spaním a v noci. Tak jsem sáhla po Nutrilonu a pil ho nakonec do 3 let. Druhý syn, plně kojen 5.5 měsíce, pak příkrmy a v 9 měsících se mně sám odstavil. Měl dudlík a myslím, že způsobil bojkot. Každopádně mi nechtěl UM vůbec pít. Takže UM nikdy neměl, zavedla jsem jiné mléčné výrobky do stravy. Dcera, nyní 6.5 měsíce. Plně kojená do 6 měsíce a postupně dáváme první příkrm na oběd. Sní jenom pár lžíček zatím. Nemá dudlík, tak snad se bude kojit alespoň do roka. Jinak na Nutrilon nedám dopustit. Pro mě byl před lety jasná volba.

  • Reply
   Kate
   1.8.2018 at 12:19

   Děkuji za Vaši zkušenost a přeji, aby se kojení u dcery dařilo co nejdéle. 🙂

  • Reply
   Kateřina
   1.8.2018 at 15:29

   Mam půlročního chlapečka, stale kojim ,ale papa i prikrmy a ococe 🙂 zachvili zacneme s bilym jogurtem 🙂 proti UM nemam naprosto nic. Pokud miminku MM nestaci neno se pak maminka jen trapi, tak urcite neni nic lepsiho. Jen nechapu maminky co sahnou po UM automaticky, odmutnou kojeni.

   • Reply
    Kate
    12.8.2018 at 12:35

    Odmítnutí kojení také nechápu, stejně jako předčasné odstavení… Ale je to každého věc. 🙂

 • Reply
  Petra
  2.8.2018 at 11:46

  Já nekojila vůbec… malá se narodila předčasně a prostě to nešlo. Málo mléka, sála krev… takže jsem sáhla po Nutrilonu. Po tom ale měla šílené koliky, i když jsme zkusili prémiovou Profuturu, která teda není vůbev levná… ale co, když by to pomohlo… ale nepomohlo.
  Takže jsme přeli na jinou značku a malá je spokojená… je jí 8m, UM má jen ráno a večer a je spokojená.. takže já děkuju, že je UM a hlavně vícd značek, tím pádem možnost volby 🙂

  • Reply
   Kate
   12.8.2018 at 12:35

   Určitě je fajn, že je na trhu více značek a člověk si tak může vybrat to nejlepší pro své děťátko. 🙂 Přeji Vám moc zdraví. 🙂

  Leave a Reply