Život/ Život mámy

Nošení miminka v zimě

Když jsme v létě kupovali kočárek, představovala jsem si, jak bude krásné v něm vozit miminko a děsně jsem se těšila, až se Natalinka narodí a my budeme moct kočárek pořádně projet. Už při odchodu z porodnice ale Natálka v kočárku plakala a tím dala jasně najevo, že takhle to teda nepůjde. 😀 Několikrát jsme teda kočárek ještě vyzkoušeli, ale bylo to pokaždé to samé. Ihned po položení do kočáru začala Natálka řvát jako na lesy. Dudlíkem se jí člověk také nezavděčí, takže jediné, co jí uklidnilo, a bohužel ne vždycky, byl bílý šum, který jsme ji pustili. No jo, ale to fungovalo vždycky jen chvilku. Zažili jsme tedy i několik vzácných momentů, kdy v kočárku prospala celou procházku, ale to bylo většinou tím, že byla fakt unavená a chtěla spinkat.

Není tedy divu, že po několika pokusech, které skončily plačtivým údolím, jsem kočárek trošku zavrhla (už jen představa, že půjdu sama s Natinkou v kočárku mě dost stresovala) a od necelého ukončeného 3.měsíce Natálku nosím v nosítku. Nosítko je skvělé. Já se cítím svobodněji, Natinka je v něm spokojená a tak s ním vyrážím ven dost ráda. 🙂 Jenže je zima. Na jaře, ale i v létě musí být nošení super. Člověk nemusí moc navlékat sebe, ale ani mimčo. Zima je v tomhle smutná. A hlavně člověk musí dost přemýšlet, jak sebe a miminko obléci, aby jednomu či druhému nebyla zima nebo naopak velké teplo.

Než jsem tedy poprvé s nosítkem vyšla, dlouho jsem hledala na internetu, jakým způsobem se dá miminko v zimě nosit a přišla jsem na 3 varianty, které by mi vyhovovaly. Chtěla jsem totiž, abych miminko nemusela moc navlékat a chtěla jsem ho mít blízko svého těla. Tudíž to, že bych připla nosítko až na svou bundu a Natálka by byla v kombinéze mi nepřišla vůbec lákavá. Ty 3 schůdné varianty pak byly:

 1. Nosící bunda – nosící bunda nebo kabát je podle mě super věc. Prostě máte jednu bundu a jste v ní zaplí oba. Vám je teplo, miminku je teplo, jste tělo na tělo. Ale! Nosící bundy nejsou vůbec nic stylového a vlastně ani neexistuje nějaká velká nabídka. Našla jsem celkem ucházející kousky pouze na Bonprixu, ale mně osobně nevyhovuje, že si to nemohu vyzkoušet, takže by to byl pro mne risk. Nosící bundu jsem tedy zavrhla.
 2. Zateplená kapsa – zateplená kapsa byla další možnost, jak miminko nosit. Problém jsem však ihned spatřila v tom, že u zateplené kapsy má člověk svou bundu rozeplou a pokud to není nějak dobře vymyšlené, může mu táhnout rozepnutou bundou na záda. A řekněme si to upřímně, v zimě po tomhle asi nikdo netouží. Kapsu jsem tedy také odmítla.
 3. Vsadka do bundy – vsadka mi přišla jako nejlepší volba a možnost. Prostě svoji zimní bundu rozšířím o zateplenou vsadku a bude. Tato možnost mi připadala napoprvé prostě nejideálnější. Problém však nastal, když jsem chtěla nějakou hezkou vsadku najít. Co myslíte? Nenašla jsem. Po dlouhém hledání jsem našla pouze jeden eshop, který tuto vsadku prodává. Je z černého softshellu a není to opravdu nic designového. Ale vzhledem k tomu, že mé zimní bundy jsou černé, objednala jsem ji a doufala jsem, že to nebude vypadat nějak hrozně.

Problém s vsadkou však nastal ihned po doručení. Na vsadku jsem mimochodem čekala 10 dní, což je taky dost problém, když chcete s miminkem vyjít do zimy co nejdříve. Nicméně abych se vrátila k mému zklamání. Na stránkách se psalo, že se může stát, že zip vsadky nebude kompatibilní se zipem na mojí bundě. A tak jsem se podle pokynů koukla na zadní stranu zipu, kde je u jezdce dole napsáno číslo a vycházelo mi, že by do sebe měly zipy zapadat. Jenže nezapadly. A já si spolu s vsadkou speciální zip, který by spojoval zip vsadky a zip mojí bundy neobjednala, protože jsem si myslela, že to nebude potřeba. Kdybych si však ten speciální zip chtěla objednat, musela bych opět čekat 10 dní, a tak jsem nakonec ve skříni vyštrachala bundu z minulého roku, která je spíše podzimní než zimní a především není černá, ale zelená, nicméně na tu zip vsadky pasoval. A tak jsem začala nosit v ní. Na vsadku si nemůžu stežovat, podle mne je to fakt super výmysl, ale po nějaké době mě už ten spíše sportovní styl přestal bavit a chtěla jsem něco šmrncovnějšího. A hlavně mi v té bundě (protože fakt není zimní) byla ve větší zimě zima, a tak jsem přemýšlela, jak to vymyslet jinak.

Na Instagramu jsem pak objevila krásné kapsy z vlny od Nije cosies a to pro mne byla jasná volba. Fakt je těch hezkých věcí a doplňků k nošení dětí málo! Takže pokud to čte někdo, kdo se kamarádí se šicím strojem a neví roupama, co dělat, začněte šít vsadky a kapsy, je to díra na trhu! Kapsa od Nije je super, je krásná, jednoduše se navléká a ačkoli musím mít rozeplou bundu, kapsa je velmi chytře vymyšlena a kryje jak záda miminka, tak i maminky. Super také je, že má udělanou kapsu na ruce, tudíž si do ní můžete schovat ruce a držet miminko či hladit jej po zadečku. Já to při nošení dělám běžně, takže jsem ráda, že tam ta kapsa je a mně v zimě nemrznou ruce. 🙂

Teď by to chtělo ještě zmínit, co máme pod bundou a pod kapsou za oblečení a v čem Natálku nosím, že? Pokud mě ostražitě sledujete na sociální sítích, především na Instagramu, víte že jsem pro nošení zvolila nosítko Tula Free to Grow a mám jej z tohoto eshopu. Tulu jsem zvolila především proto, že mi přijde krásná. Ale je pravdou, že jsem se také několikrát ptala ostatních maminek, co nosí, jestli jim Tula vyhovuje a když jsem dostala kladné odpovědi, nebyl důvod, abych více váhala. 🙂 S Tulou jsme se ihned spřátelily jak já, tak Natálka a po vyprání a naštelování jsme se s Natinkou mohly začít tulit. Nosítko tedy obě zbožňujeme a fakt jsem na něm zatím nenašla chybu. Navíc látka, ze kterého je vyrobeno, je naprosto úžasná a příjemná na dotek.

No a co se týče toho oblečení. Vzhledem k tomu, že žijeme ve městě a ne někde v horách a zima tu znamená to, že je minimálně 1-2 stupně, s oblečením to moc nepřeháním. Já mám pod bundou tričko na ramínka a na něm buď triko s dlouhým rukávem nebo opravdu tenký svetřík a Natinka má pouze teplejší tepláčky, body s dlouhým rukávem a zateplenou chlupatou mikinku, kterou ji nechávám rozepnutou, protože bříško ji dostatečně zahřívám já. 🙂 Pak má slintáček na krku, aby na něj netáhlo. Nejvíc se u oblečení zaměřuji na hlavu a na nožky, protože se říká, že jak hlava, tak nožičky by měly být v teple. Dokud jsem jí nosila v bundě, kde jsem měla vsadku, tudíž byla Natinka celá schovaná, dávala jsem jí tenkou čepičku a přes ní jsem ještě přehodila kapucku, kterou má na mikince. Teď když mám kapsu a Natálka má hlavu venku, dávám jí teplou čepičku. Na nožkách má pak jedny tenoučké ponožky, jedny teplejší a pak ještě zateplené látkové botičky do zimy. A když je teplejší počasí například 10 stupňů, jak tomu bylo v pondělí, dala jsem Natince to samé oblečení, jen jsem zvolila tenčí čepičku. Nicméně bych jí příště dala i tenčí mikinku, protože v té zateplené se docela rychle zpotila. Určitě tedy sledujte venkovní teplotu, aby miminko nebylo navlečené moc a zbytečně se nepotilo. 🙂

Pokud by vás něco, co jsem nezmínila v článku, napadlo, určitě mi napište do komentáře a já se vám budu snažit odpovědět či poradit. 🙂 Nošení zdar!

You Might Also Like

2 komentáře

 • Reply
  Lenka Eisenhammerova
  11.12.2018 at 20:12

  Prosim ten eshop kde jste kupovala tu bundu děkuji lenka

  • Reply
   Kate
   8.1.2019 at 22:26

   Já nekupovala bundu, ale pouze vsadku do bundy a to určitě vygooglíte, když zadáte černá softshelová vsadka. Bohužel už si eshop nepamatuji.

  Leave a Reply