Tento víkend s Jirkou slavíme 10 let vztahu. Před deseti lety, tak nějak po půlnoci 28.1.2007 jsme spolu začali totiž chodit. Mně bylo 15, Jirkovi skoro 20. Můj manžel byl v mém životě jeden ze zázraků. Který ovšem přišel možná trochu brzo než bych čekala. Náš vztah od začátku procházel velkými zkouškami a upřímně jsem si na začátku vůbec nemyslela, že dnes budeme manželé, ačkoliv jsem v to samozřejmě doufala. Jenže kdo v dnešním světe potká svou životní lásku v 15 letech? Málokdo… To, že jsme si souzení jsme si museli několikrát ověřit, neboť jsme se sem tam rozešli, ale také jsme se vždycky dokázali najít.

Když dnes někomu řekneme, že jsme spolu už tak dlouho, většina lidí řekne „wow“. Ano, deset let je opravdu hodně, téměř polovina mého života… A opravdu si nemyslím, že mám nějaký zaručený recept na to, jak mít ten nejšťastnější vztah na světě, neboť můj partner je velmi tolerantní a trpělivý a pokud má nějakou špatnou vlastnost, tak ji moc dobře skrývá, avšak několik rad mám.

IMG_1699

Chvalte se

Každý je rád chválen a vzhledem k tomu, že partner je pro nás ten nejdůležitější člověk, pochvala od něj má prakticky dvojnásobný efekt. Říkejte si, co máte na sobě rádi a když Váš partner uvaří či jen třeba vypere a pověsí prádlo, pochvalte ho, jak je šikovný a řekněte mu, že jste rádi, že ho máte.

Říkejte si každý den „Miluji Tě“

Ať už to řeknete Vaší druhé polovičce ráno před tím než utíká do práce nebo večer před spaním, nezapomeňte tyto dvě magická slůvka říci.

Mějte společné zájmy

Tohle je už trochu klišé. To, že bychom měli mít společné zájmy se svým protějškem, můžeme denně číst v různých lifestylových časopisech nebo nám to prostě řeknou kamarádi, kteří tuto výbornou radu taky někde četli. Nicméně, je to tak. Pokud bychom s Jirkou neměli oba rádi jídlo, pivo, víno, dobrý filmy, společenské hry a pohodovou hudbu, asi bychom spolu už dnes nebyli.

IMG_1725

Mějte čas jen pro sebe

Tohle je podle mě velmi důležitý bod! Pokud začnete trávit více času se svým partnerem nebo s ním začnete bydlet, může se často stát, že čas strávený s ním upřednostňujete před vším a všemi ostatními. Pak se ale může stát, že se na sebe začnete fixovat a pokud budete pořád spolu, tak Vás to také časem omrzí. Věnujte se stále svým aktivitám, které jste provozovali buď sami nebo s karádkou/kamarádem. Běžte si sami zacvičit, zaběhat, jdětě s kamarády na pivo či do kina. A pak se zase vraťte ke své drahé polovičce a užijte si čas s ní.

Buďte tolerantní

Řekněme si to upřímně, nikdo z nás není dokonalý a každý máme svůj styl, tempo a zlozvyky. Já třeba dokážu rozházet oblečení po celém pokoji, Jirka zas nedokáže pořádně utřít pracovní desku v kuchyni tak, abych jí nemusela já utírat znovu. Když už mám pocit, že bych chtěla svému manželovi něco vyčíst, zkouším se vždy několikrát nadechnout a uvědomit si, že já taky nejsem dokonalá, taky mám své chyby a Jirka by mi mohl také hned něco vpálit do tváře, a takhle vznikají nesmyslné hádky. A tak to buď zkousnu nebo mu to podám tak, že bych příště byla raději, kdyby tuto věc změnil. 🙂

Užívejte si víkendy mimo domov

Náš domov je to nejúžasnější místo. Je to naše útočiště, místo, kde máme svoji jistotu, své zázemí. Někdy je to ale velký stereotyp být spolu pořád jen doma. Pokud je před Vámi víkend, snažte se vymyslet i aktivity mimo domov, je vcelku jedno, jestli to bude kino, večeře, procházka či výlet někam pryč, důležité je, aby Vás to oba bavilo. Jen tak si to můžete užít oba dva a jen tak Vás to zase stmelí. Společné zážitky jsou totiž skvělý spojovatel dvou lidí.

14196139_10207366187097333_7089610285063286594_o

Sem tam se spolu opijte

Tohle je opravdu vzdělávací rada, ale podle mě je to důležité. 🙂 Ve střízlivém stavu se občas až moc kontrolujeme, snažíme se hledat chyby a taky věci vidíme třeba víc černě než jaké jsou. Zkuste si dát s partnerem lahev dobrého vína, povídejte si o Vašich snech, zahrajte si nějakou zajímavou stolní hru nebo si běžte posedět do oblíbené hostpůdky a uvidíte, jak zábavný večer to bude. S alkoholem v krvi jsme totiž uvolněnější, a tak se nám také lehce může stát, že se do svého partnera třeba i znovu zamilujeme. 🙂

Mluvte spolu

Myslím i že tohle je velmi důležitý bod. Komunikujte spolu. Nemyslím tím, že byste každý večer u večeře měli vést smysluplnou debatu. Říkejte si prostě to, co máte na sobě rádi, co jste za den prožili, co jste měli na oběd, co Vás naštvalo, co Vás pobavilo, ale také si říkejte to, co Vás na sobě štve. Jen tak se totiž můžeme zlepšovat a být pro toho druhého těmi nejlepšími.

Myslete

Především u těch dlouhodobých vzahů se občas může stát, že občas lidé polemizují o tom, jestli si vybrali dobře a jestli by to nebylo s tamtím či támhletou lepší. Já bych radila, abyste si o tom zkusili s partnerem promluvit, třeba Vám jen něco málo chybí. Třeba by měl být Váš partner pozornější či by stačilo, kdyby více pomáhal v domácnosti. Ale hlavně dřív než něco pokazíte, přemýšlejte! Zamyslete se, jestli tak dlouhý vztah, který za sebou máte, všechny ty společné zážitky, důvěru a kamarádství chcete zahodit kvůli nějakému poblouznění…

14196171_10207366182817226_9150758619507243130_o

Posouvejte vztah dál

Každé zastavení na určitém bodě nás dříve nebo později omrzí a chceme se někam pohnout. Takhle je to i se vztahem, proto jej posouvejte dál – sestěhujte se, zasnubte se, vezměte se, mějte děti, přestěhujte se, kupte byt, kupte auto, kupte dům… Prostě Váš vztah prohlubujte a posouvejte jej do další životní etapy.

14188683_10207366187177335_1605490238996915542_o

promo-image